Podstawowe wyposażenie

Potrzeby psa nie są zbyt wyrafinowane. Musi być dobrze oznakowany, mieć opiekę, bezpieczny dom, być żywiony w sposób racjonalny oraz trzymany w warunkach aktywności psychicznej i fizycznej, a także pewnej czujności. Wybierz obrożę i smycz do spacerów oraz do szkolenia odpowiednią do wagi, siły i energii psa. Niekiedy potrzebna jest także specjalna uprząż w postaci szelek lub kaganiec. Pies powinien mieć swoje posłanie - jest to jego osobista przestrzeń. Psy zazwyczaj chętnie śpią we własnych legowiskach pod warunkiem, że od młodości są do tego przyzwyczajane. Powinien być żywiony smacznym pokarmem i mieć miskę z czystą wodą. Kup mu kilka zabawek specjalnie zrobionych dla psów, żeby mógł się sam nimi bawić albo z tobą.

Najpilniejsze potrzeby

Wyposażenie dobrej jakości jest zazwyczaj doskonałą inwestycją. Łatwo się nie niszczy, służy więc przez długi czas. Najpilniejsze potrzeby po nabyciu psa to pokarm i miski na wodę, posłanie, obroża oraz smycz i numerek identyfikacyjny, na którym piszemy numer telefonu i adres.
Ze względów higienicznych i praktycznych unikaj używania własnych talerzy do karmienia psa. Przygotuj mu twarde, trudne do uszkodzenia, nie ślizgające się miski na wodę i jedzenie. Umieść je na macie, wchłaniającej wodę, która może się wychlapywać, gdy pies pije. Zakup specjalny otwieracz do puszek oraz nóż i widelec do przygotowywania jedzenia dla psa. Posłanie powinno być wygodne i łatwe do czyszczenia. Koszyki z wikliny są atrakcyjne, ale łatwo je zniszczyć, zwłaszcza przez szczenięta, a także trudno je czyścić. Posłanie może być wykonane z plastiku - psy je lubią, ponieważ ma bezpieczne ścianki, o które mogą się opierać. Miękkie posłania są lubiane przez psy, gdyż są komfortowe. Takie posłanie musi mieć powłoczkę, którą można wyprać. Dla szczeniąt bardzo użytecznym sprzętem jest skrzynka, która zapewnia im bezpieczne schronienie.

Wyposażenie do kontroli psa

Temperament psa i jego rozmiary są istotne przy wyborze odpowiedniej obroży i smyczy. Lekarz weterynarii albo instruktor szkolenia psów może doradzić, które są dla twojego psa najlepsze. Na spacery będziesz potrzebował miękkiej, długiej smyczy szkoleniowej. Są one często wykonane z bawełny albo nylonu, o rozmaitych długościach. Muszą być dopasowane do rozmiarów psa oraz poziomu szkolenia. Zacznij od dwumetrowej i używaj jej zarówno na spacerze, jak i w domu, aby upewnić się, że pies reaguje na komendy. Do szkoleń mogą przy dać się odpowiednie szelki, zwłaszcza dla psów, które mają delikatną tchawicę, takich jak np. yorkshire terier lub dla ras z grubymi szyjami, np. mopsa. Ogłowia działają podobnie jak uzda u koni. Są bardzo pomocne przy opanowaniu dużych, energicznych, młodych psów. Jeżeli pies ciągnie do przodu, ogłowie automatycznie ściąga mu głowę do dołu. Wkrótce zniechęci to psa do ciągnięcia. Psy powinny być przyzwyczajane do noszenia kagańca, aby zapobiec ewentualnym konfliktom z innymi psami i podporządkować się lokalnym przepisom.