W podróży i w pensjonacie

Honorowy członek rodziny - pies - często podróżuje z nami samochodem. Psy mieszkające w miastach są często wywożone do parku na spacery. Niektóre psy są zabierane na wakacje, albo są zostawiane w psich pensjonatach. Jeśli będziemy podróżować z psem od szczeniaka, pies przyzwyczai się do jazdy samochodem, nie będzie przed podróżą zdenerwowany, nie wystąpi też choroba lokomocyjna. Należy często się zatrzymywać, jeżeli podróż trwa dłużej niż 2 godziny. Jeżeli oddajesz na wakacje psa do pensjonatu, wówczas skonsultuj się z lekarzem weterynarii, niech psa przebada, aby uchronić go przed mogącymi wystąpić chorobami.

Podróż samochodem

Część psów bardzo lubi podróżować. Inne cierpią na chorobę lokomocyjną, bez przerwy się kręcą albo szczekają na skutek podekscytowania. Podróż samochodem jest nowym doświadczeniem dla psa i trzeba go nauczyć, aby dobrze się w nim zachowywał. Najlepiej, aby ze względów bezpieczeństwa pies podróżował w specjalnej klatce. Psy, które od szczenięcia zostały przyzwyczajone do przebywania w metalowej klatce będą bez obawy podróżowały' w niej w samochodzie. Podczas krótszych podróży psu można wydzielić część samochodu specjalną kratą zabezpieczającą. Jeżeli musi przebywać na tylnym siedzeniu pomyśl o zabezpieczeniu go specjalnie skonstruowanymi pasami bezpieczeństwa. Jeżeli jest to niewielkie zwierzę, naucz go podróżować w specjalnie w tym celu skonstruowanej „transportowce”, którą trzeba tak umieścić, aby nie przesuwała się po całym samochodzie podczas gwałtownego hamowania.
Przed podróżą wyjdź z psem na spacer, zatrzymuj się co 2 godziny podczas drogi, aby pies mógł zaczerpnąć świeżego powietrza oraz napić się wody. Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie podczas upału, nawet z uchylonymi oknami w częściowo zacienionym miejscu. W przeciwieństwie do człowieka, pies nie poci się, ma więc niewielką możliwość regulowania ciepłoty swego ciała. Każdego roku tysiące psów ginie w samochodach z powodu udaru cieplnego. Gdy dojedziesz do punktu przeznaczenia zachowuj się odpowiednio do obowiązujących tam przepisów. Jeżeli obowiązuje zakaz wprowadzania psów do parku lub na plażę - unikaj spacerowania w tych miejscach. Dla bezpieczeństwa trzymaj go na smyczy i tylko tam pozwól mu biegać luzem, gdzie jest to dozwolone i bezpieczne. Przymocuj do obroży tabliczkę z numerem telefonu i swoim adresem. I podobnie jakbyś to zrobił w okolicach swojego domu - zbierz nieczystości pozostawione przez swego podopiecznego.

Transport publiczny

Przejazdy samolotem, autobusem czy pociągiem mogą być przerażające dla psa, zwłaszcza wówczas, gdy podróżuje sam, a nie z właścicielem. Przyzwyczajenie psa do „transportówki” powoduje, że czuje się on na tym „legowisku” bezpiecznie. Pójdź z nim na spacer, zanim rozpocznie podróż; nie dawaj mu jedzenia na 6 godzin przed podróżą. Lekarz weterynarii niech zadecyduje, czy podać psu przed podróżą lek uspokajający albo przeciw nudnościom. Jeśli wyjeżdżasz z psem za granicę, sprawdź, jakie dokumenty są wymagane; zazwyczaj są to: aktualny dowód szczepień przeciw wściekliźnie oraz zaświadczenie lekarskie, że pies może podróżować i nie choruje na choroby zakaźne. Wiele krajów wymaga. aby to zaświadczenie było wystawione w ich języku. W krajach, w których nie występuje wścieklizna, jak Japonia. Australia Nowa Zelandia czy Wielka Brytania psy są poddane 4-6 miesięcznej kwarantannie. Dowiedz się od mieszkańca kraju przeznaczenia o miejsca kwarantanny, w których warto umieścić swojego pupila. Niektóre kraje, w których nie ma wścieklizny jak np. Irlandia dopuszczają prywatne kwarantanny, inne wpuszczają do siebie tylko takie psy, które można zidentyfikować przez tatuaż albo mikro-znacznik wprowadzony pod skórę wykazujący, że są szczepione przeciw wściekliźnie i mają laboratoryjnie potwierdzony poziom przeciwciał. Zdobądź w ambasadzie wszystkie informacje, nim wyruszysz w podroż z psem.

Wybór pensjonatu

Zostawienie psa w pensjonacie jest przykre dla psów. zwłaszcza tych, które są bardzo przywiązane do właścicieli. Warto więc przyzwyczaić psa od młodości do przebywania wśród obcych. Gdy pies nabędzie pewnego doświadczenia przebywając poza domem, podczas pobytu u znajomych, zrozumie, że pensjonat to tylko okresowy epizod i że ponownie spotka się z. właścicielami. Pensjonaty różnią się znacznie standardem pomieszczeń. Niedrogie pensjonaty dostarczają zazwyczaj bezpiecznych pomieszczeń i podstawową paszę, najdroższe są już hotelami dla psów z podgrzewanymi pomieszczeniami w budynku, wygodnymi posłaniami, z zaplanowanymi codziennymi ćwiczeniami i z różnorodnymi pokarmami. Wszystkie dobre pensjonaty pozwalają na osobiste sprawdzenie warunków, wymagają również aktualnych zaświadczeń szczepień przeciw chorobom zakaźnym. Jeżeli jest to możliwe odwiedź pensjonat, zanim zdecydujesz się umieścić w nim psa. W dużej mierze jakość pensjonatu zależy także od personelu, który tam pracuje. Szukaj takich ludzi, którzy wyraźnie cieszą się swoją pracą, zobacz psy, które tam się znajdują, spytaj czy chodziły na spacery i czy są szczotkowane Sprawdź czy twój pies będzie znajdował się w jednym pomieszczeniu z przyjemnym, miłym psem. Alternatywą jest wynajęcie opiekuna do psa, który by przychodził do twojego
domu.

Zdrowy podróżnik

Występowanie chorób u psów zależy od miejsca. Nie zapominaj o corocznych szczepieniach profilaktycznych. Jeżeli pies ma być przez jakiś czas poza domem, pomyśl o dodatkowych szczepieniach przeciwko zakaźnym chorobom układu oddechowego. Pasożyty dzikich zwierząt i zwierząt domowych, takie jak kleszcze bardzo chętnie atakują zwierzęta przybywające z miasta. Jeśli planujesz spacer z psem w lesie, na pastwiskach albo na plaży, sprawdź potem dokładnie c/y nie ma na nim jakiegoś pasożyta, który zaatakował go podczas spaceru, lekarz weterynarii zaopatrzy cię w skuteczny środek przeciwko pchłom i kleszczom. Gdy tylko przy będziesz do miejsca przeznaczenia, na wszelki wypadek sprawdź, gdzie w okolicy przyjmuje najbliższy lekarz weterynarii