Zdrowie i bezpieczeństwo

Dobre samopoczucie fizyczne i emocjonalne psów zależy od nas. Nie wystarcza tylko dostarczyć im jedzenia i dachu nad głową. W czasie codziennych spacerów z psem trzeba bacznie go obserwować, by upewnić się czy jest zdrowy. Odrobaczaj go regularnie, odwiedzaj przynajmniej raz w roku lekarza weterynarii oraz wykonuj szczepienia przeciw chorobom zakaźnym. Dom musi być bezpieczny dla psa. Należy usunąć niebezpieczne przedmioty, takie jak chemikalia czy toksyczne środki ochrony roślin, aby znalazły się poza zasięgiem psa. Raczej nie pozwalaj psu biegać luzem. Ucz go posłuszeństwa w czasie spaceru na smyczy i zachowania się w miejscach publicznych, gdzie po psie trzeba posprzątać.

Środki zapobiegawcze

Należy obserwować czy pies jest zdrowy, czy nie występują objawy choroby, ale niezależnie od tego należy koniecznie raz w roku udać się z wizytą do lekarza weterynarii na badanie kontrolne. W czasie tego badania lekarz zbada całego psa, osłucha jego serce i płuca. Lekarz weterynarii powinien dowiedzieć się od nas o żywieniu psa, wydalaniu kału, codziennych porcjach ruchu i ćwiczeń. Szczepienia zapobiegawcze chronią psy przed chorobami zakaźnymi, które mogą występować w rejonie, w którym żyją. Obejmują one nosówkę, parwowirozę, leptospirozę, kaszel kennelowy, wściekliznę i zakaźne zapalenie wątroby. Lekarz weterynarii zaleci też odpowiednie środki do odrobaczania. Odrobaczanie psa jest niezbędne dla zdrowia psa. Robaki są często przekazane bezpośrednio przez matkę, w czasie kiedy szczenię znajduje się jeszcze w macicy. Rzadko, ale zdarzają się takie przypadki, dzieci mogą zarazić się robakami. Robaki mają bardzo skomplikowany cykl życiowy, dlatego psy powinny być odrobaczane co najmniej dwa razy w roku. aby zmniejszyć ich występowanie zarówno w domu, jak i miejscach publicznych.

Bezpieczeństwo w domu

Wychodząc pozamykaj drzwi i okna oraz zrób zagrodzenia, których pies nie pokona. Psy lubią spacery, powinny więc wy chodzić, tak często, jak tylko to jest możliwe. Pozostawione same sobie nie mogą szczekać i zakłócać spokój sąsiadom. Znudzone psy często próbują przeskakiwać ogrodzenia albo podkopywać płot. Upewnij się czy płot jest na tyle bezpieczny, że pies nie wydostanie się na ulicę. Psy nie powinny mieć dostępu do warzywnika, basenu czy szklarni. W szklarniach są często toksyczne substancje. Baseny są prawdziwą pułapką dla psa - łatwo tam wpaść, trudniej się wydostać. Nigdy nie strzyż trawy w obecności psa, przechowuj sprzęt wędkarski pachnący rybami daleko poza jego zasięgiem. Wszystkie szczenięta, ale też wiele dorosłych psów bardzo lubi coś gryźć. Daj swemu psu co najmniej trzy różne zabawki do gryzienia. Pies nie powinien mieć dostępu do butów, skarpetek czy poduszek. Nigdy nie zostawiaj psa, który lubi gryźć samego w pokoju z niebezpieczną instalacją elektryczną. Wyłącz urządzenia elektryczne z kontaktu, sprawdź rośliny i kwiaty, czy niektóre z nich nie są toksyczne, np. difenbachie, które mają trujący sok, są one szczególnie groźne dla psów. Jeżeli twój pies potrafi otwierać szuflady albo drzwi, trzymaj wszystkie środki czyszczące poza jego zasięgiem.

Odpowiedzialność

Kiedy mamy psa w domu stajemy się odpowiedzialni nie tylko za jego zdrowie, ale i życie. Z psiego punktu widzenia jest to bardzo korzystna sytuacja. Wszystkie psy powinny znać podstawowe wymogi posłuszeństwa - przyjść, siąść, stać, leżeć, zostać. Większość psów tych komend szybko się nauczy. Najlepszym okresem do nauki jest wczesny rozwój szczenięcia. Nauka posłuszeństwa może jednak odbywać się w każdym okresie życia psa. Szczekanie może być poważnym kłopotem. Temu także można zapobiec dzięki odpowiedniemu szkoleniu. Pies powinien być nauczony chodzić na smyczy w miejscach publicznych, a właściciele powinni usuwać nieczystości przez nich pozostawione w parku i na chodnikach. Nawet najspokojniejszy pies może ugryźć w gniewie, ze strachu lub bólu.
Nigdy nie zostawiaj dzieci samych z psem. Zapobiegaj ewentualnym pogryzieniom zakładając psu kaganiec, szczególnie gdy spotyka się po raz pierwszy z obcymi dziećmi.