Rasy psów

Maltańczyk – usposobienie, cena, wszystko o rasie

Maltańczyk jest to mały piesek, który jest pełen energii do życia. Jest to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Prawdopodobnie pierwsze maltańczyki były już 6 tysięcy lat p.n.e. W poniższym artykule znajdują się porady dotyczące pielęgnacji i odżywiania. Dowiesz się dla kogo jest to pies odpowiedni, ile kosztuje i dlaczego stał się on taki popularny.

Historia rasy

Bichony maltańskie pochodzą prawdopodobnie już sprzed 6 tysięcy lat przed naszą erą. Nazwa rasy sugeruje, iż pochodzą z Malty, jednak tak nie jest. Wywodzą się jednak z jej okolic, mianowicie z basenu Morza Śródziemnego. Dzięki swojej niepodważalnej urodzie szybko rozprzestrzeniły się w inne części świata, np. do Japonii, czy też Grecji.

Wygląd

Waga:
– pies od 3 do 4 kg
– suka od 3 do 4 kg

Wielkość:
– pies 21-25 cm
– suka 20-23 cm

Umaszczenie:
Powinno być idealnie białe, bądź w bladym odcieniu kości słoniowej (blady beż).

Pielęgnacja

Maltańczyk jest psem, którego pielęgnacja nie należy do zbyt łatwych. Czesać jego długie włosy trzeba codziennie. Psiaka powinno się kąpać kilka razy w miesiącu, najlepiej raz na tydzień. Używamy do tego dosyć ciepłej wody i szamponu dla psów, jeśli psiak jest brudny po spacerze wystarczy delikatnie go przemyć, a następnie wysuszyć suszarką na niskim stopniu grzania. Psiaka warto co jakiś czas umówić na wizytę do weterynarza na przystrzyżenie włosów oraz pielęgnację uszu.

Zdrowie

Maltańczyki z reguły nie chorują zbyt dużo. Nie dopadają ich nawet schorzenia typowe dla psiaków małych ras. Psiaki te mają bardzo duży apetyt, więc należy sumiennie kontrolować ich dietę. Ważne są także regularne wizyty u weterynarza w celu badań, dzięki nim można znacząco wydłużyć życie naszego pupila. Maltańczyki zapadają głównie na dolegliwości związane z niedrożnością kanalików łzowych, czy nawet zapaleniem spojówek. Psy te z reguły żyją około 13 lat.

Charakter

Psy są te niezwykle energiczne, są pozytywnie nastawione do świata, lubią ludzi, a także zwierzęta. Z pewnością są w stanie żyć z innymi psami, kotami i co ważne dziećmi. Ważne jest, aby były do nich przyzwyczajane już od szczeniaka. Maltańczyk z pewnością będzie wspaniałym wyborem dla rodziny, ze względu na to, że jest psem towarzyskim. Uwielbia on zabawę, potrafi mimo to być także spokojny i oddać się pieszczotom. Na obcych gości w domu będzie reagował szczekaniem, lecz jeśli polubi przybysza zaprosi go do wspólnej zabawy. Maltańczyki nie znoszą samotności, od małego należy stopniowo przyzwyczajać je do swojej nieobecności.

Cena

Ceny za maltańczyka zaczynają się od 3 tysięcy złotych a kończą na około 6 tysiącach. Wszystko zależy od pochodzenia, hodowli, tego czy są pierwszymi z miotu. Przed zakupem niezbędne jest odwiedzenie hodowli i wypytanie hodowcy o wszelkie dane, takie jak badania, czy historia zwierzaka. Jest to niezbędne ze względu, że można natrafić na nielegalne hodowle.

Odżywianie

Najlepiej swojego psiaka karmić karmą dobraną wraz z weterynarzem, lub psim dietetykiem. Niektórzy wybierają dietę domową, jednak jest ona zdecydowanie trudniejsza, musimy wtedy pamiętać o dostarczeniu niezbędnych składników odżywczych pupilowi.